Fotowoltaika dla rolnika
to nowoczesna inwestycja.

Postęp technologiczny sprawia że krajobraz wokół nas stale się zmienia. Z pewnością dotyczy to rolnictwa. Gospodarstwa wyglądają teraz zupełnie inaczej – nowoczesność i mechanizacja ogranicza pracę wykonywana przez ludzkie mięśnie do minimum.

Co to jest fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać energię ze słońca i przetwarzać ją na energię elektryczną. Jedne ogniwo fotowoltaiczne to zbyt mało (napięcie ledwie przekracza 0,5V), jest w stanie wytworzyć 2W. Z tego powodu ogniwa fotowoltaiczne łączy się ze sobą w tak zwane moduły fotowoltaiczne. Zamyka się je w obudowie, która chroni je przed warunkami atmosferycznymi, korozją i zanieczyszczeniami. Wiele ogniw połączonych w większe układy tworzy panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika dla rolnictwa – jakie to korzyści?

Fotowoltaika to zupełnie nowa, nieznana dziedzina, dlatego niektórzy mogą po prostu się bać nowych zagadnień lub mieć zbyt mało informacji , które przekonałyby ich do tej innowacji. Faktem jest to, że w naszym kraju instalacje nie są tak popularne jak w Europie zachodniej, gdzie praktycznie na każdym dachu (szczególnie na dachach Niemieckich gospodarstwach) możemy dostrzec elektrownie słoneczną. Wciąż rosnące ceny energii konwencjonalnej skłaniają ludzi do pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Wątpliwości zawsze są uzasadnione, zanim się na coś zdecydujemy chcemy wiedzieć jakie korzyści możemy dzięki temu osiągnąć. Fotowoltaika pod tym względem ma bardzo dużo do zaoferowania.

  • To przede wszystkim samowystarczalność – stajemy się niezależni od dostawców energii. Nie interesują nas ciągle rosnące ceny, a o spadku cen możemy zapomnieć.
  • Pozytywnym czynnikiem jest zmniejszenie rachunków. początkowo nie będzie to tak widoczne, ale jeśli zestawimy sobie to w skali roku dopiero zobaczymy różnicę. Dostrzeżemy ile zaoszczędziliśmy dzięki energii pozyskanej ze słońca – oszczędności staną się naszym udziałem.
  • A co jeśli wyprodukujemy, pozyskamy więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać ? Taką nadwyżkę możemy magazynować u dostawcy energii. Dostawca energii ma obowiązek przechowywać naszą energię przez rok. Dzięki czemu z energii wyprodukowanej latem, możemy skorzystać zimą.
  • Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga obsługi. Dzięki czemu zaoszczędzamy również czas, który możemy wykorzystać do innych obowiązków związanych z gospodarką. Dodatkowym atutem jest to, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga od nas dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją, komponenty instalacji nie psują się, są objęte wieloletnia gwarancją. Dzięki temu mamy pewność czystego zysku prądowego przez długi czas, bez zbędnych kosztów.
  • Poza tym, komponenty instalacji się nie psują, są bezawaryjne, wieloletnia gwarancja zaś to pewność darmowego prądu przez długi czas.
  • Dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji zyskuje ona większą rentowność w trakcie sprzedaży.
  • Instalacja fotowoltaiczna jest odnawialnym źródłem energii dzięki temu możemy ją odliczyć od podatku.

Czy to opłacalne?

Zdecydowanie tak, potwierdzają to konkretne czynniki. Instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku gruntowego – przepisy mówią jasno, każdy rolnik wykonujący inwestycje ekologiczne ma prawo odliczyć sumę równoważną 25% podatku gruntowego. Kolejnym podatkiem jest podatek VAT rolnik, który płaci ten podatek może go w całości odliczyć, dzięki czemu zyskuje dodatkowe 23% .
Najważniejszym faktem jest to, że każde gospodarstwo ma duże zapotrzebowanie energetyczne, a co się za tym wiąże? Im większe zapotrzebowanie energii tym większą instalację trzeba zbudować. To jednak nie problem, a korzyść – zyskujemy mniejsze koszty przeliczając je na jednostkę mocy.

W aspekcie ekonomicznym inwestycja w elektrownię słoneczną powinna zwrócić się między piątym, a ósmym rokiem użytkowania, po tym czasie zacznie przynosić zyski. Zauważając tempo wciąż rosnących cen energii może się okazać, że zwrot nastąpi jeszcze szybciej. A jak dodamy inne czynniki: niezależność od podwyżek cen prądu, ograniczenie zapotrzebowania na moc czy niezależność energetyczną, zobaczymy, że opłacalność jest tu nieporównywalnie wyższa

A co z finansowaniem?

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna w zestawieniu z atrakcyjnym leasingiem spowoduje, że rata leasingowa zawrze się w kwocie o jaką zmniejszy się rachunek za prąd. A już po 5 – 8 latach instalacja będzie przynosiła nam czysty zysk. W tym momencie należy zwrócić uwagę, że gwarancja na uzysk energii z paneli fotowoltaicznych to aż 25 lat.

Dodatkowym atutem jest fakt, że każdy rolnik ma możliwość skorzystania z nisko oprocentowanych kredytów na działania proekologiczne

Fotowoltaika idealnie wpasowuje się w trend jakim jest szukanie optymalnych rozwiązań które zwiększą zysk i poprawia jakość produktów . Dzięki własnej instalacji zapewniamy niezależność energetyczna o jakiej wcześniej można było pomarzyć. Konkurencyjność gospodarstwa znacznie się poprawia dzięki niższym rachunkom za prąd. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie oferuje fotowoltaika, tym bardziej że większość dachów w polskich gospodarstwach jest niezagospodarowanych i nie przynosi żadnych pieniędzy swoim właścicielom. Dzięki fotowoltaice wszystko może się zmienić i dach może stać się źródłem zysku

Energia capital – nowa rola słońca

Instalujemy tylko markowe podzespoły.

Wykorzystujemy panele fotowoltaiczne firm: Longi, Jinko i Trina.
Falowniki z jakich korzystamy: SMA, solar edge i Huawei.

producenci falowników oraz paneli fotowoltaicznych Energia Capital